نگران امور حقوقی نباشید

از اهداف ما در موسسه حقوقی وکلای دادور تبریز، اطمینان خاطر شما در امور حقوقی است. با توجه به تجربه و دانش گسترده ما در حوزه‌های مختلف حقوقی، می‌توانید با آرامش بیشتری از خدمات ما بهره‌مند شوید.

افتخار همکاری‌با:

دعاوی ملکی


با توجه به ارزش روز افزون املاک در کشورمان،همواره بیش از هر موضوع دیگری مورد توجه سرمایه گذاران و معامله گران بوده و از این روی بسیاری از اختلافات مطرح در مراجع قضایی را دعاوی ملکی تشکیل می دهند

منظور از ‘دعاوی ملکی’، دعاوی حقوقی و کیفری است که از اختلافات اشخاص بر سر املاک نشات میگیرند و اقسام مختلفی دارند که از آن جمله می توان به موراد زیر اشاره نمود:

موارد دعاوی حقوقی ملکی:

 • تخلیه
 • فک رهن
 • سرقفلی
 • مربوط به املاک مشاع
 • حق کسب‌و پیشه‌ و تجارت
 • الزام به تنظیم سند رسمی

موارد دعاوی کیفری ملکی:

 • تصرف عدوانی
 • تخریب اموال غیرمنقول
 • مزاحمت و ممانعت از ملک
 • انتقال مال غیر و کلاهبرداری

خدمات ما در خصوص دعاوی ملکی:

 1. تهیه اسناد حقوقی: تیم حقوقی متخصص موسسه می تواند تنظیم و نظارت بر تنظیم اسناد و معاملات را بر عهده بگیرد و قرارداد را به نحوی تنظیم نماید که منافع شما تضمین گردد.
 2. وکالت در دعاوی ملکی: وکلای متخصص موسسه در زمینه دعاوی مرتبط با املاک آماده قبول وکالت شما در چنین دعاوی است. با تکیه بر دانش و تجربه وسیع خود در زمینه دعاوی ناشی از املاک موفقیت شما را تضمین بنماید.
 3. مشاوره قبل از خرید یا فروش ملک: اگر شما قصد خرید یا فروش یک ملک را دارید، ابتدا به ما مراجعه کنید. تیم متخصص ما با بررسی اسناد و اوراق مالکیت ملک و احراز مالکیت فروشنده از هر گونه سوء استفاده و کلاهبرداری از شما ممانعت می نمایند.

دعاوی خانواده

منظور از دعاوی خانواده به طور کلی آن قسم از دعاوی است که به کانون خانواده مربوط می باشند. حفظ و حمایت از بنیان خانواده توامان با حفظ حقوق خصوص افراد اهمیت چنین دعاوی را دوچندان می نماید.

قانون حمایت خانواده ضمن احصاء این دعاوی در 18 بند،صلاحیت رسیدگی به دعاوی خانواده را در صلاحیت دادگاه خانواده قرار داده است.

از متداول‌ترین دعاوی خانواده مطرح در مراجع قضایی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اهداء جنین
 • تغییر جنسیت
 • مطالبه مهریه
 • استرداد جهیزیه
 • انواع دعاوی طلاق
 • حضانت فرزند مشترک
 • حجر، رشد و یا رفع‌ حجر
 • مطالبه نفقه زوجه و اقارب

خدمات وکلای دادور تبریز در دعاوی خانواده

 1. مشاوره حقوقی: موسسه وکلای دادور تبریز با به کار گیری وکلای آقا و خانم ضمن ایجاد شرایط انتخاب وکیل با توجه به تخصص و رزومه ایشان، این امکان را به مراجعین مرد یا زن می دهد تا در فضایی آرام و بدور از شرم و خجالت زدگی به شرح مشکل خود پردازند. بهترین اقدام در زمان وقوع اختلافات ودعاوی خانواده، اخذ مشاوره تخصصی حقوقی می باشد. چه بسا در جریان چنین مشاوره هایی ضمن بررسی ابعاد مختلف اختلاف، موضوع با صلح و سازش خاتمه یابد. در غیر این صورت نیز با ارایه یک مشاوره تخصصی نقشه راه و شرایط و موانع برای مراجعین شرح داده می شود تا مراجعین محترم با توجه به شرایط خود، بهترین راه را انتخاب نمایند.
 2. وکالت در دعاوی خانواده: موسسه وکلای دادور تبریز با به کار گیری بهترین وکلای متخصص دعاوی خانواده، این اطمینان را به شما می دهد که با برعهده گرفتن مسئولیت دعاوی شما، بدون نیاز به حضورتان در مراجع قضایی، پرونده های شما را پیگیری و بهترین نتیجه ممکن را برایتان به ارمغان آورد.
دعاوی خانواده

دعاوی مطالبه وجه


مراودات گسترده مالی در جامعه، ناگزیر منجر به دعاوی مطالبه وجه منجر می گردد. این دعاوی زمانی طرح می گردند فردی به دیگری وجهی بدهکار است اما از پرداخت آن امتناع می نماید.

دعاوی مطالبه وجه جزو دعاوی مالی بوده و تا مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال در شورای حل اختلاف بررسی می‌شوند. همچنین مبالغ بیش از آن در دادگاه های عمومی حقوقی مورد رسیدگی قرار می گیرند.

به طور کلی، موارد بدهی افراد ممکن است ناشی از موارد زیر باشند:

 • چک
 • سفته
 • فاکتور
 • قرارداد کتبی یا شفاهی

نکته بسیار مهمی که در دعاوی مطالبه وجه باید مد نظر قرار گیرد این است که اگر دین مورد مطالبه مدت دار است، حتما می بایست موعد مطالبه آن رسیده باشد. برای مثال دعوای مطالبه وجه چک یا سفته صرفا پس از گذشتن موعد چک و سفته و عدم کار سازی مبلغ آن ها امکان پذیر است.

خدمات ویژه موسسه در دعاوی مطالبه وجه:

 1. وکلای متخصص موسسه ابتدا با بررسی مستندات دین مورد مطالبه مناسب‌ترین نوع دعوی را تعیین می نمایند؛ با ارایه مدارک و مستندات در محکمه و پاسخ به دفاعیات بدهکار/طلبکار، بهترین نتیجه ممکن را برای مراجعین تضمین می نمیاند.
 2. اموال بدهکار در بدو طرح دعوی با ارایه دادخواست مناسب و به میزان طلب توقیف می گردند. لذا از نقل و اتقال آن و فرار مدیون از پرداخت دین ممانعت می‌گردد.
 3. وکلای موسسه وکلای دادور شما را تا پایان مرحله اجرا همراهی خواهند نمود و از سرگردان ماندن شما در مجتمع های قضایی و بانکها و اداره های ثبت و راهنمایی و رانندگی جلوگیری خواهند نمود.
 4. مهم‌ترین ویژگی خدمات موسسه وکلای دادور استفاده از کادر اداری در مرحله اجرا می باشد. ما افرادی را استخدام نموده ایم که به صورت روزانه با مراجعه به ادارات مختلف امور مربوط به توقیف اموال بدهکار را پیگیری می نمایند و این امر موجب می گردد سرعت حصول نتیجه و وصل طلب به مراتب بیشتر گردیده و از اتلاف وقت ارزشمند و هزینه مراجعین و وکلای موسسه ممانعت بعمل آید.

دعاوی کیفری (جرایم و مجازات ها)

به طور کلی به هر رفتاری که برای ارتکاب آن در قانون مجازاتی تعیین شده باشد جرم گفته می شود.

روابط اجتماعی و دگرگونی های اقتصادی و فرهنگی جامعه ممکن است باعث بروز رفتار هایی گردد. اما برخی در قانون جرم انگاری شده اند و کثرت و تکرار این رفتار ها نیز باعث زایل شدن وصف مجرمانه آن ها نمی گردد. لذا در چنین شرایطی شناخت جرایم و مجازات ها و اخذ مشاوره تخصصی در مواجهه با هر یک از آن ها موجب دور ماندن از خطر مجازات های سنگینی مانند حبس و شلاق می گردد.

پیشگیری از خطرات:

جرایم و مجازات های متناسب آن ها در قانون مجازات اسلامی و برخی قوانین خاص دیگر احصاء شده اند و هر کدام دارای نحوه و شرایط دفاع خاص خود می باشند.

در بسیاری از موارد افراد از ماهیت مجرمانه و خطرات عمل ارتکابی آگاه نمی باشند و همین امر موجب گرفتار شدن افراد و مواجهه با مجازات های است که برای هر انسان نوعی تحمل آن با مشکلات زیادی همراه خواهد بود.

مانند متهمین پرونده های کثیر کلاهبرداری و کلاهبرداری اینترنتی که اصلا متوجه جرم بودن عمل خود نمی باشند و به یک باره خود را در محضر محکمه با مجازات های سنگین حبس مواجه می بینند.

از جمله دعاوی کیفری که به وفور در مراجع قضایی طرح و رسیدگی می گردند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. تصادفات رانندگی: علی رغم اینکه شاید تصور شود تصادف رانندگی یک امر غیر ارادی و غیر عمدی است. این حوادث جزو جرایم طبقه بندی شده و مجازات های کیفری را برای راننده مسبب حادثه به همراه خواهند داشت.
 2. نزاع و درگیری: جزو کثیر الطرح ترین دعاوی محسوب می گردند و بسته به تعداد طرفین و استفاده و حمل سلاح و سرد و گرم، کیفر های متفاوتی را متوجه متهمین و مرتکبین آن می نمایند.
 3. کلاهبرداری: ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء اختلاس و کلاهبرداری ضمن تعریف و تعیین شرایط جرم کلاهبرداری مجازات سنگینی را برای مرتکبین آن در نظر گرفته است. لذا در صورتی که دغاع مناسبی در مقابل چنین اتهامی صورت نگیرد،ممکن است منجر به نتایج مهلک و غیر قابل جبرانی گردد.

جرایم منافی عفت


جرایم منافی عفت به رفتارهایی اطلاق می گردد که با عفت عمومی و اخلاق حسنه منافات دارند. همچون جرایم زنا، لواط، رابطه نامشروع و مانند آن ها.

زنا:

زنا عبارت است از رابطه جنسی بین زن و مردی که بینشان علقه زوجیت وجود ندارد. شرایط اثبات و مجازات جرم زنا متفاوت بوده و حسب مورد مرتکب ممکن است به مجازات سنگسار، اعدام با طناب دار، یا صد ضربه شلاق حدی محکوم گردد.

شرایط تحقق جرم زنا:

 • رابطه جنسی بین زن و مرد عاقل و بالغ صورت گیرد.
 • رابطه جنسی در اندازه‌ای، مشابه ختنه گاه آلت تناسلی مرد که دخول اجازه داده می‌شود.
 • رابطه جنسی بین زن و مردی اتفاق می‌افتد که از نظر قانونی به عنوان همسر شناخته نشده‌اند.

انواع زنا و مجازات ها:

 • محصنه
 • با زن پدر
 • غیر محصنه
 • با محارم نسبی
 • به عنف و اکراه (تجاوز جنسی)
 • مرد غیر مسلمان با زن مسلمان

اعدام:

طبق ماده 224 قانون مجازات اسلامی در چهار مورد مجازات زناکار اعدام است:

 • زنای با محارم نسبی
 • زنای با زن پدر که موجب اعدام زانی است
 • زنای مرد غیر مسلمان با زن مسلمان که موجب اعدام زانی است.
 • زنای به عنف و اکراه از سوی زانی که موجب اعدام زانی است.

سنگسار یا رجم:

مجازات زنای محصنه برای فرد محصن سنگسار یا رجم می باشد.


دستور تخلیه ملک

مراجع صالح برای رسیدگی:

در قرارداد های اجراه اعم از عادی و رسمی مربوط به اماکن غیر تجاری و اماکن تجاری فاقد حق کسب و پیشه و تجارت و سرقفلی،مرجع صالح برای دستور تخلیه شورای حل اختلاف می باشد.در مورد قرارداد های اجاره رسمی،می توان تخلیه ملک را از طریق اداره اجرای ثبت نیز پیگیری نمود.

دستور تخلیه نیاز به صدور اجرائیه ندارد:

اجرای دستور تخلیه نیازی به صدور اجرائیه ندارد و توسط مامور ابلاغ اجرا می شود.مامور مکلف است دستور تخلیه را ظرف 24 ساعت به مستاجر ابلاغ و در نسخه ثانی رسید دریافت کند

در اجاره املاک غیرتجاری واماکن تجاری بدون حق کسب‌وپیشه و سرقفلی در صورت وجود چند شرط در قرارداد اجاره، موجر می تواند بدون نیاز به طرح دعوای تخلیه در دادگاه، صرفا با تقدیم دادخواست تخلیه و صدور دستور تخلیه، توسط شورای حل اختلاف، ملک خود را تخلیه نماید.

 • مدت اجاره در قرارداد قید شده باشد.
 • قرارداد اجاره در دو نسخه تنظیم و امضا شده باشد.
 • دو شاهد ذیل قرارداد اجاره را امضا کرده باشند.
 • مدت اجاره پایان یافته باشد.

اجرای دستور تخلیه منوط به تودیع وجه ودیعه(رهن) نزد اجرای احکام است.

موجر مکلف است برای دستور تخلیه ابتدا وجه ودیعه(رهن) اخذ شده از مستاجر را به اجرای احکام دادگستری تودیع نماید که این کار با واریز وجه مذکور به حساب سپرده دادگستری انجام می گیرد.

برخی نکات کلیدی:

 1. برخی از محاکم معتقدند درج اثر انگشت به جای امضا،قرارداد اجاره را از شمول دستور فوری تخلیه خارج می نماید.
 2. وجود امضای حد اقل دو نفر شاهد ذیل قرارداد شرط ضروری است و صرف حضور چند نفر شاهد و شهادت شفاهی و بعدی ایشان کفایت صدور دستور تخلیه را نمی کند.
 3. اگر مالک قبلا به مستاجر اجازه احداث بنا در ملک مورد اجاره داده و مستاجر در آن بنایی احداث نموده ،ملک قابل تخلیه نیست.زیرا مستاجر مالک اعیانی است.
 4. دستور تخلیه دستور اداری است و حکم نیست لذا اگر اشتباهی در صدور دستور رخ دهد،مرجع صادر کننده می تواند خود از دستور صادره رجوع کند و نیازی به ارجاع امر به مرجع بالاتر نیست.
 5. برای تمدید قرارداد نیازی به دو نفر شاهد نیست و تمدید قرارداد اجاره بدون شاهد، همان آثار قرارداد اولیه را دارد.

موسسه حقوقی دادور

هر زمان که به پشتیبانی حقوقی نیاز داشتید می توانید به تخصص و مشاوره حقوقی ما اعتماد کنید زیرا وکلای ما در رسیدگی به موقعیت های مختلف با تجربه هستند.

با تیم حرفه‌ای وکلای ما، اطمینان داشته باشید که در هر شرایطی بهترین راهکارهای حقوقی برای شما پیشنهاد خواهند داد.

22F0A30B2B89B16204E365F3EEEFED08